• +90 322 445 23 93
  • info@starbaby.com.tr
PUSETLER VE BEBEK ARABALARI
Bebeğinizle dışarı çıktığınızda, onunla dolaşmak gerçekten büyük keyif olacak. Bunun için onun rahat edeceği bir puset bebeğinizin çok daha keyifli olmasını sağlayacaktır.
Örneğin :
Baston pusetler ; (Katlandığında şemsiye şeklini alan, maksimum ağırlığı 15 kg geçmeyen bebekler için kullanılabilen, hafif ve pratik pusetlerdir)

Klasik pusetler ; (Sapının yönü değiştirilebilen yani çift taraflı kullanılabilen, koltuğu tam yatar, geniş, döner tekerlekli, tentesi hareketli, ön bar ve tablası olan tipler tercih sebebi olmalıdır. Bu tip pusetler yaklaşık 18 kg ağırlığında olan bebekler için kullanılır.)

Çok fonksiyonlu pusetler ; (Klasik pusetin tüm özelliklerine sahip ayrıca pusete monte edilebilen bebek taşıma/araba koltuğu olan ve binek arabasına oto koltuğunun monte edildiği kasası pusetlerdir. Bu tip pusetler yaklaşık 18 kg ağırlığında olan bebekler için kullanılır)

Üç tekerlekli pusetler ; (Avrupa ve Amerika da çok yaygın olan, özellikle spor – jogging- yapan annelerin tercih ettiği tiplerdir. Kolay katlanır ve araba bagajına sığabilecek boyda olmasına dikkat edilmelidir)
ANA KUCAKLARI
Bebeğiniz her zaman yatağında uyumayacaktır. Günün her saati yatağında olması bebeğinizi çok sıkacak. Sonuçta o da bir birey ve devamlı bir odada yatağında olmak sıkıntı verir. Ana kucağı sayesinde bebeğinizi yanınıza alıp hem onunla oyunlar oynayabilirsiniz hem de ana kucağında istediği zaman rahat bir uyku uyuyabilir. Aynı zamanda ana kucağı sallanma özelliğine sahiptir.
OYUN PARKI
Bebeğiniz en az 6. ayına gelene kadar anne – babasının yanında, aynı odada yatar. Bu anne için büyük kolaylıktır. Geceleri kalkıp emzirmek ve kontrol altında tutmak bu şekilde daha kolay ve güvenli olur. Anne – babanın odasında beşik kullanılacağı gibi daha uzun süre faydalanabileceğimiz oyun parkları da kullanılabilir. Oyun parkları tamamen bebeğinizin yatağı olabilir. Hatta takabileceğiniz ek kat sayesinde yatağı yükselterek en azından bebeğiniz hareketlenmeye başlayana kadar daha yüksekte tutarak yataktan alıp yerine koyma işini de kolaylaştırabilirsiniz. Ek kat ile yatak tabanı arasında kalan boş kısmı ise diğer eşyaları koymak için kullanabilirsiniz.( Bezleri, temizleme mendilleri gibi ) Oyun parkı bebeğiniz büyüdükten sonra ise onun oyun alanı olarak kullanabilirsiniz. İçine oyuncaklarını atıp kendisini de oyuncaklarının arasına atıp güvenli şekilde keyifli zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz. Sizde bu sırada ev içinde yapmanız gereken işlerinizi yapabilirsiniz.
MAMA SANDALYESİ
Bebeğiniz büyüyüp oturabildikten sonra mama sandalyesi ile artık mamalarını daha rahat yedirebilirsiniz. Bebeğinizde kendini adam oldum sanarak bundan çok büyük keyif alacaktır. Kendini anne – baba ile daha yakın hissedecektir. Mama sandalyesinin bir faydası ise mesela anne mutfakta iş yapıyorken bebeğini oturtup kendisini seyrederek zaman geçirmesini sağlayabilir. Hem iş yapılmış olur hem de bebekle konuşarak ilgilenilmiş olur ki bu da bebeğinizin çok hoşuna gidecektir.
YÜRÜTEÇ
Bebeğiniz 5. aydan itibaren daha hareketli ve oturabilen bir birey olmaya başlar. Yürüteç sayesinde bebeğiniz hem adım atmayı öğrenebilir, hem daha özgür hareket ettiği için mutluluğu artar hem de en önemlisi bacak ve kalça kasları gelişerek daha kolay yürümeyi öğrenir.
 
Eskiden bebekler kundaktan çıktığı gibi yürütece konulurmuş. O zamanki eski yürüteçler şimdiki gibi konforlu ve güvenli de değil tabii ki. Kundaktan çıkan bebeğin zaten çok az hareket kabiliyeti olduğundan bir de o kötü yürüteçlere konulunca mutlaka bir sorun ortaya çıkarmış. Ama artık kundak yok denecek kadar az ve yürüteçler de çok güvenli ve bebek için çok rahat. Böyle olunca yürüteç bebeğinizin fiziksel gelişimi için gerçekten çok faydalı.
​OTO GÜVENLİK KOLTUKLARI
Çocuk koltuğu çocuğunuz ile birlikte seyahat ederken çocuğunuzun arka koltukta güvende olmasını sağlar. Kaza anında koltuğun şekli itibariyle çocuğunuzun sağa sola savrulmasını engeller, emniyet kemeri ile koltuğa sıkıca bağlı olduğu için veya izofix ile koltuğa monteli olduğu için öne düşmesini engeller. Konforluluğuyla çocuğunuzun rahat uyumasını sağlar. Bu sayede sizde önde çocuğunuzun emniyette ve keyfi yerinde olduğunu bilirsiniz.
​BEŞİKLER
Otomatik olarak sallanan beşikler günümüzde ebeveynlerin yardımcısı olduğu için daha çok tercih edilen tasarımlardır. Kolay ve çabuk hareket edebilirler. Katlanabilir ve az yer kaplarlar.
 
Bebeğin gaz sancısının geçmesine yardımcı olur, farklı ses efektleriyle bebeği oyalarlar. Bebek psikologlarının tavsiye ettiği müziklerle de bebeklerin uyumalarına yardımcı olurlar.
ANNE SÜTÜ HASTALIKLARA KARŞI KORUYOR !
İlk 6 ay başka hiçbir gıda olmaksızın anne sütü emen bebekler hayatlarına çok daha sağlıklı bir şekilde devam ediyor. Her annenin sütü bebeğinin özelliklerine göre şekilleniyor. Ve her birinde bebek için en ideal süt sağlanıyor. Emzirmenin sadece bebeğe değil anneye de faydası oldukça fazla. Kadın kanserlerinden korunmayı sağlıyor ayrıca kilo vermeyi hızlandırıyor.
ANNE SÜTÜNÜN BEBEĞE SAĞLADIĞI 6 YARAR

Sağlıklı bir gelişim sağlıyor: İlk 6 ayında anne sütü, bebeğin D vitamini dışındaki tüm gereksinimlerini karşılıyor. Kolay sindirilen ve içeriği kana kolay geçen anne sütünün içerisinde bebeğin gelişimi için gerekli olan yağ asitleri yoğun bir şekilde bulunuyor. İçerdiği mineraller de bağırsaklardan kolay emiliyor. Özellikle A ve C vitamininden zengin anne sütü içerdiği laktoz sayesinde kalsiyum emilimi artıyor.

İlk süt enfeksiyonlardan koruyor: Kolostrum doğumdan sonraki ilk 72 saat içinde salgılanan süttür, Antikor içeriği oldukça yüksektir. Bu, bebeği enfeksiyonlardan koruyor ve bağışıklık sisteminin gelişimini hızlandırıyor. Özellikle üsye ve ishal sıklığını azaltıyor.


Obezite riskini azaltıyor: Anne sütü bebek için doğal sakinleştiricidir. Her zaman sterildir ve bebeğin ileri yaşlardaki obezite riskini azaltıyor.

Kolik daha az görünüyor: Anne sütü alan bebekler daha az kolik sorunu yaşıyor. Ayrıca diş, çene ve ağız gelişimine ait bozukluklara da daha az rastlanıyor. 

Metabolik ve kronik hastalıkları engelliyor: Egzama, astım, Tip 1 diyabet , Multipl Skleroz, çölyak, ülseratif kolit,lenfoma ve bazı kanser türleri bebekken anne sütü ile beslenenlerde daha az görülüyor.

Zekayı geliştiriyor: ABD’ de yapılan son araştırmalara göre emzirilen bebekler daha zeki ve yetenekli oluyor.

EMZİRMENİN ANNEYE FAYDALARI

Emzirmenin bebeğe olduğu kadar anneye de pek çok yararı bulunuyor;

• Anne ile bebek arasındaki bağı güçlendiriyor.
• Rahmin toparlanmasını hızlandırıyor.
• Kilo vermeyi kolaylaştırıyor.
• Endometrium, meme ve yumurtalık kanserine yakalanma riski düşüyor.
 

​EMZİRİRKEN TERLEYEN BEBEĞE DİKKAT !
Bazı bebek ve çocuklarda kalp hastalıkları açısından obeziteye dikkat edilmesi gerekmektedir.Çocukların hayatından hazır yiyecekler ve hazır meyve suları çıkartılmalıdır.

"1-2 aylık bebekler 15 dakikalık emmeyle doyabilir ancak bu süre 30-45 dakikayı buluyor ve bebek emerken terliyorsa anne babaları kalp rahatsızlığından şüphelenmeli.

Kalp sorunu bulunan bebekler dinlenerek emerler. Bu kalp yetersizliğin bir bulgusu olabilir. Kalp yetersizliği olan yetişkin insanlar merdiven çıkarken ya da koşarken efor sarf ettikleri için çabuk yorulur. Bebekler de sadece emerken efor sarf eder. Emme sırasında uzun uzun dinleniyor, baş ve yüz kısmında terleme oluyorsa bu aileler için önemli bir işarettir. Bu durumda bebek mutlaka çocuk uzmanına götürülmelidir."
​BEBEĞİN BEZİNİ DEĞİŞTİRİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
1 ) Bebeğinizin altını değiştirirken hijyen çok önemlidir. Önce geniş bir yüzey üzerine pamuklu bir kumaş ya da temiz bir havlu serin. Daha sonra altını silmek için temiz bez, kağıt havlu, ıslak mendil, merhem gibi kullanacağınız malzemeleri hazırlayın. Sonra ellerinizi mutlaka yıkayıp kurulayın ve bebeğinizi serdiğiniz örtünün üzerine yatırın. Gözünüzü bebeğinizden ayırmayın. Kirli bezi yanlardaki bantları açarak çıkardıktan sonra ıslak pamuk, mendil ya da bezle altını iyice silin ve kurulayın.
Tahriş olmuşsa merhem ya da pudra sürebilirsiniz. Yeni bezi koymak için bir elinizle bebeğinizin ayak bileklerini tutup poposunu havaya kaldırın ve bezi altına yerleştirin.
 
2 ) Bacaklarını aşağıya indirin ve bezi bacaklarının arasından geçirerek beline kadar çekin. Erkek çocukların karnını ıslatmaması için pipisini aşağıya doğru indirin.
 
3 ) Bezi karnının üzerinde düzleyin ve arka kenarını belinin ortasına getirin, yapışkan bandı açın ve yapıştırın. Bezin çok sıkı olmayacak şekilde üzerine oturduğundan emin olduktan sonra diğer kenarı da aynı şekilde yapıştırın. Eliniz kremliyse, bantlara dokunmadan önce elinizi silin, üzerinde krem olursa bantlar yapışmaz.
​BEBEĞİN TUVALET EĞİTİMİ
Bebeklerin bağırsaklarını denetlemeleri için gerekli kas ve büzgen gelişimi, 18 aylık olana kadar tamamlanmaz. Çocuğunuzu bu yaştan önce oturağa alıştırmak, onu tedirgin ederek tuvalet alışkanlığı sürecini geciktirir. Bu yüzden, bebeğiniz hazır olana kadar beklemelisiniz. İdrar kontrolü ise daha da geç olur. İki buçuk – üç yaşına kadar gecikebilir.
 
Bebeğinize tuvalet alışkanlığı kazandırmak oldukça sabır isteyen bir uğraştır. Bebeğinizi asla korkutmamalı ve cezalandırmamalı, onu ödüllendirerek teşvik etmelisiniz.
 
Bebeğinizin tuvalet denemeleri için en uygun zaman, sindirim organlarının en iyi çalıştığı, yemek sonrasıdır.
 
Bebeğiniz bezini ıslattığı ya da kirlettiği veya bunu yapmak üzere olduğunu biliyorsa, tuvalet eğitimi için hazır demektir.
​BEBEĞİNİZİN YÜRÜMESİ İÇİN GEREKENLER
Altta yatan bir sağlık problemi olmadığı durumda anne babalar bebeklerinin yürümeye başlaması için şunları yapabilirler:
 
• Öncelikle bebek yürüme konusunda teşvik edilmeli, elinden tutularak yürümesi için fırsat yaratılmalıdır.
 
• Tutunduğu eşya sağlamlaştırılmalı ve tutunarak ayağa kalkması engellenmemelidir.
 
• Yürüme konusunda direnç gösterdiğinde kızılmamalı ve zorlanmamalıdır.
 
• Gün içerisinde çok fazla oturtulmamalı, evde ve dışarıda yürüme alıştırmaları yapılmalıdır.
 
• Ayak ve bacak kaslarının güçlenmesi için ev içerisinde çıplak ayak veya kaydırmaz çorapla dolaşmasına izin verilmelidir.
 
• Ayak sağlığı açısından uygun olmayan, sıkı, ağır ayakkabılar giydirilmemelidir.
 
• Yürüme girişiminde bulunduğunda bir oyuncak uzatarak ilgisi çekilmeli ve oyuncağa ulaşması sağlanmalıdır.
 
• Bezi ve giysileri yürümesini engelleyecek sıkılıkta olmamalıdır.